Informacje o obiekcie:
Grudziądzki Rynek to plac w kształcie prostokąta o wymiarach 54×70 m, z odejściem ośmiu ulic w czterech rogach. Wybrukowany został w 1843 r. kostką granitową i bazaltową. Dawniej pośrodku stał dom kupiecki i gotycki ratusz (do 1851 r.). W poł. XIX w. ratusz przeniesiono w zachodnią pierzeję Rynku. W wyniku pożaru budynku w 1893 r. siedzibą Magistratu zostało dawne Kolegium Jezuickie. Od 1896 r. w miejscu dawnego ratusza działał luksusowy hotel i restauracja „Królewski Dwór”, zniszczony w czasie wojny. W jego miejsce postawiono 4 kamieniczki stylizowane na barokowe. W jednej z nich mieści się Informacja Turystyczna. Po rozbiórce sukiennic, we wschodniej części Rynku w latach 1783-1784 zbudowano kościół ewangelicki zwany Fryderykowskim, działający do końca XIX wieku.
Do początku XVII w. kamieniczki okalające Rynek były drewniane, następnie murowane, piętrowe. Niemal wszystkie budynki w zachodniej i południowej pierzei zostały zniszczone w 1945 r. i odbudowane w stylu nawiązującym do baroku. Najstarsza kamienica na Rynku to dom pod numerem 20, ?Pod Łabędziem?, z przełomu XVI i XVII w. Kamienica powstała z połączenia wspólną fasadą dwóch dawnych domów.
W centralnej części Rynku wznosi się pomnik Żołnierza Polskiego, który odsłonięto w październiku 1986 r. Został on postawiony na miejscu Pomnika Niepodległości zniszczonego w 1939 r. przez Niemców. Rynek w 2010 roku przeszedł renowację. Przywrócono dawną nawierzchnię, postawiono latarnie stylizowane na XIX-wieczne, a cokół pomnika wykonano na wzór tego z początku ubiegłego stulecia.
W Grudziądzu tramwaje kursują nieprzerwanie od 1896 roku, a ich trasa wiedzie przez Rynek. Ze względu na ciasne uliczki Starego Miasta, w tym właśnie miejscu znajduje się jedyna w Grudziądzu mijanka.
W 2015 roku w północno-zachodnim narożniku placu stanęła ławeczka z Mikołajem Kopernikiem-ekonomistą, który w 1522 roku w ratuszu na Rynku wygłosił swój traktat o monecie.
Polecamy filmik o grudziądzkim Rynku:
https://www.youtube.com/watch?v=mtVycIrmf3I