Z biegiem Królowej Polskich Rzek – Wiślana Trasa Rowerowa

Z biegiem Królowej Polskich Rzek – Wiślana Trasa Rowerowa
Zróżnicowana i bogata krajoznawczo trasa wije się wzdłuż obu brzegów Wisły, zahaczając przy tym o wszystkie najważniejsze miasta regionu. Szlak biegnie w większości mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi, leśnymi trasami rowerowymi i gdzieniegdzie piaszczystymi drogami. Idealnie nadaje się zatem dla każdego rowerzysty i nie wymaga żadnego nadzwyczajnego przygotowania sprzętowego czy kondycji. Do wielu miejscowości można dojechać pociągiem, przez co łatwo rozbić trasę na mniejsze etapy.

Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskiem: wariant prawobrzeżny

Długość trasy: 212 km

Orientacyjny czas jazdy: 2–3 dni

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Kamienica – Dobrzyń nad Wisłą – Bobrowniki – Toruń – Rzęczkowo – Ostromecko – Czarże – Chełmno – Podwiesk – Grudziądz – Wielki Wełcz

  • Wycieczkę rozpocznij przy granicy województwa, we wsi Kamienica. Jedź polną, niekiedy piaszczystą trasą w kierunku Dobrzynia nad Wisłą. Z okolicznych skarp rozciąga się panorama zalewowego Jeziora Włocławskiego. W Dobrzyniu zwróć uwagę na intrygującą Górą Zamkową i ciekawie zagospodarowaną przystań jachtową.
  • Odcinek między Dobrzyniem a Bobrownikami liczy sobie 38 km. Ścieżka przecina wąwozy i doliny rzeczne prawych dopływów Wisły, m.in. rzeki Świnki, nastaw się więc na ekscytujące pochyłości i podjazdy. Jadąc dalej, zahaczysz o północny kraniec Włocławka – dzielnicę Zawiśle ze Wzgórzem św. Gotarda.
  • Za Bobrownikami sosnowy bór przechodzi w łąki Równiny Bobrowieckiej. Miniesz tu ruiny dawnego zamku krzyżackiego. Odcinek do Torunia wiedzie przeważnie utwardzonymi drogami leśnymi oraz rzadko uczęszczanymi szosami asfaltowymi. Nie przegap malowniczych punktów widokowych w okolicy Starych Rybitw i Włęcza, a także ruin zamku w Złotorii oraz Parku Etnograficznego w Kaszczorku.
  • Po wjeździe na zachodnie rogatki Torunia kieruj się do centrum ul. Turystyczną i drogą równoległą do Szosy Lubickiej, aż na Bulwar Filadelfijski. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie miasta i jego gotyckiej starówki, wpisanej na listę UNESCO.
  • Wyjedź z Torunia ścieżką równoległą do Szosy Bydgoskiej. Odcinek do Ostromecka liczy sobie 36 km i częściowo pokrywa się z niebieskim szlakiem „Przyjaźni”. Przed Rzęczkowem czeka cię stosunkowo stromy podjazd, a następnie piękne krajobrazy Kotliny Toruńskiej, pełnej piaszczystych, polno-leśnych dróg i starych dębów – pomników przyrody.
  • Po zwiedzeniu zespołu parkowo-pałacowego w Ostromecku, wszystkich miłośników szybkiej jazdy czeka spora gratka. Równa droga asfaltowa do Czarża zachęca do rowerowego sprintu. Przed Chełmnem warto jednak zwolnić, by nie przegapić cmentarza menonickiego obok Kokocka oraz ciekawych rezerwatów przyrody w Płutowie.
  • Za Chełmnem rozpoczyna się widokowa część trasy, pokrywająca się z czarnym Szlakiem Doliną Dolnej Wisły. Krajobraz obfituje tu w urokliwe wioski, sady, grądowe lasy oraz starorzecza. Na wysokości Sartowic zbocz odrobinę z trasy, by obejrzeć ulegające silnej erozji osuwiska.
  • W Szynychu zwiedź barokowy kościół i tajemniczy menonicki cmentarz z wielkimi, zabytkowymi stelami. Po pokonaniu sporego podjazdu wjedź do Grudziądza, podziwiając po drodze pozostałości XIX-wiecznych fortyfikacji.
  • W samym Grudziądzu warto zatrzymać się na spacer, by zwiedzić m.in. gotyckie ceglane spichrze i Cytadelę. Ostatnie 20 km szlaku wiedzie przez sosnowy las do Wielkiego Wełcza.
 

Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskiem: wariant lewobrzeżny

Długość trasy: 238 km

Orientacyjny czas jazdy: 2–3 dni

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Kozielec – Nowe – Michale – Sartowice – Świecie – Topolno – Bydgoszcz – Solec Kujawski – Przyłubie – Ciechocinek – Nieszawa – Włocławek – Skoki Małe

  • Lewobrzeżny wariant WTR rozpoczyna się nieopodal Kozielca, na terenie kociewskiego Rezerwatu Przyrody Wiosło Duże. Szutrowa, a potem asfaltowa ścieżka przecina lekko pagórkowate tereny Pradoliny Wisły, prowadząc ku wsi Nowe z ciekawym zamkiem i gotyckim kościołem farnym.
  • Za Nowem sporo frajdy sprawi ci długi i łagodny zjazd. Okolica pełna jest pól i kanałów melioracyjnych, z których najstarsze wybudowali jeszcze menonici. W kilku miejscach, np. w Wielkim Lubieniu, miniesz ich zabytkowe, drewniane chałupy.
  • Droga do wioski Michale biegnie między rzeką Mątawą a wałem przeciwpowodziowym, z którego roztaczają się panoramy Grudziądza i Łosiowych Gór. Po jakimś czasie dojedziesz do rezerwatu Grabowiec, gdzie możesz zwiedzić leśną ścieżkę dydaktyczną, prowadzącą przez kilka małych wąwozów.
  • Zatrzymaj się w Sartowicach, by obejrzeć pałac otoczony zabytkowym parkiem. Stąd już tylko 12 km dzieli cię od Świecia. Trasa odbija nieco od Wisły, okalając piaszczysto-pagórkowaty obszar Czarcich Gór. Z lewej strony dojrzysz jeziorko Czerwona Woda, przy którym znajduje się rezerwat Śnieżynka, słynący z wiosennych kobierców kwitnących przebiśniegów.
  • Dojeżdżając do Świecia, przejedź wiaduktem nad obwodnicą i kieruj się w stronę centrum. Miń barokowy klasztor Bernardynów i ruiny zamku krzyżackiego. Z jego wieży rozpościera się piękna panorama na dolinę Wisły.
  • Odcinek między Świeciem a Topolnem obfituje w atrakcje przyrodnicze, m.in.: rozlewiska okolone starymi wierzbami, rezerwat Ostnicowe Parowy Gruczna oraz źródło św. Rocha. Nie przegap zabytkowych uli i skansenu tradycyjnego pszczelarstwa „Dom Pszczół” w Grucznie!
  • Dalsza część trasy prowadzi południowym krańcem Doliny Fordońskiej aż do Bydgoszczy. Całe 27 km jest wręcz naszpikowane ciekawostkami krajoznawczymi. Warto wspomnieć chociażby Parów Cieleszyński z unikatowymi piaskowcowymi jaskiniami oraz drewniany barokowy kościół we Włókach.
  • Przejeżdżając przez bydgoską dzielnicę Fordon, miń odrestaurowaną synagogę oraz pozostałości grodziska Wyszogród. Przejedź przez most na Brdzie i kieruj się na południowy zachód Doliną Toruńsko-Eberswaldzką do Przyłubia. Jedyny łagodny podjazd czeka cię przed Solcem Kujawskim. Miłośnicy prehistorii skorzystają z okazji, by zwiedzić miejscowy JuraPark – interaktywny park dinozaurów, połączony z muzeum Ziemi.
  • Kolejny etap trasy wiedzie przez Puszczę Bydgoską, która późnym latem obfituje w grzyby i poziomki. W Wielkiej Nieszawce wjedź na szosę asfaltową. Po kilku kilometrach miniesz ruiny Zamku Dybowskiego oraz stację kolejową Toruń Główny. Jedź dalej w kierunku Ciechocinka.
  • Zatrzymaj się w uzdrowisku, by zobaczyć słynne tężnie solankowe i urokliwy Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych. Stąd już niedaleko do Nieszawy, gdzie szlak biegnie zaledwie 40 m od brzegu Wisły. Kolejny odcinek jest dosyć piaszczysty, zaplanuj więc na niego nieco więcej czasu.
  • Przejazd przez Włocławek nie może obyć się bez zwiedzenia imponującej gotyckiej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Końcówka trasy przed wsią Skoki Małe jest urozmaicona pod względem nawierzchni. Na mecie czeka tu na ciebie przyrodnicza perełka – Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Żwirownia Skoki”.

Bogactwo krajobrazów i masa ciekawostek przyrodniczych sprawiają, że Nadwiślańska Trasa Rowerowa kradnie serca kolejnych amatorów dwóch kółek. Spora część szlaku przebiega przez tereny nadrzecznych parków krajobrazowych oraz obszarów chronionych, takich jak chociażby Zespół Parków Krajobrazowych Nad Dolną Wisłą, Nadwiślański Park Krajobrazowy czy też Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Na rowerzystów czekają tu zachwycające panoramy doliny Wisły, rozpościerające się z wielu punktów widokowych. Do najpiękniejszych należą wysokie skarpy między Nowem a Bydgoszczą, wznoszące się na wysokość 100 m nad lustro wody.

Również żaden miłośnik historii nie przejdzie obojętnie obok architektonicznych perełek i ciekawostek leżących na trasie. Są nimi przede wszystkim ruiny krzyżackich zamków m.in. w Toruniu, Świeciu, Bobrownikach, Złotorii i Grudziądzu, a także pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz strzeliste, gotyckie katedry zdobiące wiele miejscowości na szlaku. Podczas rajdu odkryjesz też mniej znaną kartę kujawsko-pomorskiej historii i zobaczysz ślady osadnictwa menonitów, zwanych też olędrami. Oprócz podziwiania ich chat i cmentarzy, warto zajrzeć m.in. do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.

Źródło: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/kujawsko-pomorskie-na-rowery#R1