Kalendarz Grudziądzki 2020 – książka

Kalendarz Grudziądzki 2020 – książka

Kalendarz Grudziądzki 2020 wzbogaca listę przedsięwzięć realizowanych w ramach obchodów Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci.

Najnowszy, 24. tom wydawnictwa Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury zawiera trzy obszerne pozycje nawiązujące do 100. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Macierzy. W artykułach, opatrzonych okolicznościowym logotypem, przypomniano najważniejsze wydarzenia i fakty towarzyszące marszowi naszych przodków do Niepodległej; rolę jaką w pamiętnym 1920 r. odegrała grudziądzka twierdza oraz sylwetkę wówczas rotmistrza ? później generała Zygmunta Podhorskiego, który przed stu laty, w szeregach Błękitnej Armii, wkroczył do Grudziądza na czele oddziałów polskiej kawalerii. Pamięć o pierwszym dowódcy Centrum Wyszkolenia Kawalerii jest żywa do dziś. Artykuły rocznicowe są bogato ilustrowane. Nieprzypadkowo okładkę Kalendarza zdobi zdjęcie przedstawiające grudziądzki symbol odzyskania niepodległości ? pomnik Żołnierza Polskiego na Rynku.

Z cienia zapomnienia wydobywamy sylwetkę patrioty, uczestnika strajków szkolnych, powstańca wielkopolskiego, podoficera zawodowego Wojska Polskiego, obrońcy ojczyzny w 1939 r. Robert Piłat ? przedwojenny grudziądzki kupiec, działacz społeczny, prezes chórów Echo i Moniuszko, po powrocie z niewoli trafił, jako jeden z wielu zakładników, do aresztu w słynnym Internacie. Kiedy wyszedł na wolność, wraz z Tadeuszem Kaube zaangażował się w tworzenie tajnej organizacji Rota, którą szybko zlikwidowano, a jej członków postawiono przed berlińskim sądem wojskowym. Za działalność konspiracyjną przeciwko niemieckiemu okupantowi Piłata skazano na 15 lat ciężkiego więzienia. W 1945 r. za ten sam czyn (!) został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Ural, gdzie zmarł w gułagu.

Czytelnicy Kalendarza mają okazję poznać bliżej ?swojego? człowieka z Hollywood. Okazało się, że oglądany czy to na dużym ekranie, czy też w popularnym kiedyś telewizyjnym programie ?W Starym Kinie? aktor amerykański Leo White, jedna z najpopularniejszych postaci drugiego planu, ma grudziądzkie korzenie. Za oceanem spełnił młodzieńcze marzenia i zrobił wielką karierę filmową. Występował u boku swojego przyjaciela Charliego Chaplina, a także Humpreya Bogarta, Rudolfa Valentino, Ronalda Reagana, Grety Garbo, Marleny Dietrich i wielu innych gwiazd srebrnego ekranu. Zgrał w kilkuset filmach (nieoficjalnie było ich około dwa tysiące!) takich jak, m.in. Charlie bokserem, Charlie i hrabia, Ben Hur, Flip i Flap: Brat diabła, Krew na piasku, Ludzie w hotelu, Imperatorowa, Arszenik i stare koronki, Casablanca, Dyktator.

Przeczytamy ponadto o: skardze do króla Zygmunta I na bezprawie krzyżackich władców, z którą Mikołaj Kopernik wystąpił na sejmiku w Grudziądzu (1521).; nowej wystawie poświęconej Centrum Wyszkolenia Kawalerii, która na stałe zagościła w Pałacu Opatek; dorocznym zjeździe kawaleryjskim; dworku w Nowym Młynie i parafii w podgrudziądzkim Szynychu.

Dowiemy się za co został rozstrzelany w grudziądzkiej cytadeli w 1935 r. były oficer polskiej marynarki wojennej i dlaczego przestał istnieć zespół muzyki kameralnej Ad Deliberandum uważany przed laty za wizytówkę Grudziądza i regionu.

W wywiadzie dla naszego Kalendarza Edmund Otremba opowiada o grudziądzkim bigbicie. Podczas promocyjnego spotkania w klubie Akcent ten znany i lubiany wokalista zaśpiewa w duecie z Teresą Chodyną stare i nowe przeboje.

Na żałobnych kartach umieszczono wspomnienia o zmarłych w ostatnich miesiącach: Łukaszu Kwiatkowskim, czołowym kolarzu torowym, dwukrotnym olimpijczyku, medaliście mistrzostw świata, Europy i Polski; Grzegorzu Rygielskim, nauczycielu, instruktorze harcerskim i sportowym, plastyku, ilustratorze wydawnictw GTK, w tym Kalendarza Grudziądzkiego; lekarzu i społeczniku, ppłk. Jerzym Daroszewskim, wieloletnim prezesie grudziądzkiego PCK.

W Kalendarzu znajdziemy stałe pozycje: calendarium grudziądzkie, notki o patronach ulic w mieście, informacje o grudziądzkich publikacjach oraz kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych.

W 24 tomie na 2020 rok znajdziemy artykuły o:
1. Calendarium grudziądzkie
2. Skrócony kalendarz 2021
3. Patroni ulic Grudziądza
4. Droga do Niepodległej
5. Twierdza w 1920 roku
6. Żywa pamięć o generale
7. Skarga do króla Zygmunta I
8. Bohater Roty w gułagu
9. Kara śmierci za zdradę
10. W Hollywood ziścił swoje marzenia
11. Kawaleria w Muzeum
12. W kameralnym nastroju
13. Dinozaur bigbitu
14. Znów było słychać tętent i rżenie koni
15. Nowomłyński dwór
16. Parafia w Szynychu
17. Z żałobnej karty
18. Grudziądzkie publikacje
19. Kalendarz ważniejszych imprez kulturalnych, turystycznych i sportowych
Autorzy: redakcja zbiorowa

Liczba stron: 215
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Okładki: miękkie
Format: 14,7 x 20,8 cm
Cena: 29,00 zł

KG 2020