Majówka w Grudziądzu 1-3 maja 2023

Majówka w Grudziądzu 1-3 maja 2023

Majówka w Grudziądzu 1-3 maja 2023

Program:

1 maja to dzień, w którym uczcimy 19. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Z tej okazji odbędzie się Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego Grudziądz-Rulewo:
11.30   Start biegu ? Stadion Centralny im. Bronisława Malinowskiego, ul. Piłsudskiego 14
14.30   Wręczenie nagród ? Park przed Hanza Pałac w Rulewie

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, którego celem jest szerzenie wiedzy o symbolach narodowych i propagowanie postaw patriotycznych. Z tej okazji 2 maja o godz. 12.00 w Grudziądzu odbędzie się biało-czerwony marsz
z flagą narodową. Osoby chętne do udziału w wydarzeniu zapraszamy na godz. 11.40 na Planty przy al. 23 Stycznia (przed gmach Starostwa Powiatowego).

Przemarsz ze stumetrową flagą narodową w asyście jeźdźców ? rekonstruktorów oraz Grudziądzkiej Orkiestry Dętej rozpocznie się o godz. 12.00 i przez Planty, ul. Sienkiewicza, ul. Mickiewicza dotrze na Rynek, gdzie punktem kulminacyjnym będzie wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz uroczyste wciągnięcie flagi na maszt.

Tego samego dnia o godz. 15.00 zapraszamy na Rodzinny Piknik Patriotyczny do Parku Miejskiego im. Piotra Janowskiego, podczas którego wystąpią Grudziądzka Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalni Soli. W programie przewidziano atrakcje dla dzieci i całych rodzin, m. in. strefę zabaw, warsztaty tworzenia kokard narodowych przygotowane przez Muzeum im. dr. Wł. Łęgi oraz słodkości i upominki w barwach biało-czerwonych.

3 maja odbędą się miejskie uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

9.45     Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego ? Plac Niepodległości
10.00   Msza św. w intencji Ojczyzny ? Bazylika Kolegiacka. Uroczystą oprawę muzyczną mszy zapewni ? Chór Męski ECHO.
11.00   Występ artystyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 20 ? Rynek
11.15   Uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego ? Rynek
11.00-15.00    Dzień otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz ? ul. Czwartaków 1

Bezpłatna linia specjalna C – https://mzk.grudziadz.pl/2023/04/26/linia-specjalna-c/

Mieszkańcy Grudziądza oraz turyści będą mieli możliwość zwiedzenia cytadeli podczas Dnia Otwartego Twierdzy Grudziądz w godz. 11.00 ? 15.00. W programie oprócz zwiedzania przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, m. in.  koncert w wykonaniu dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, występ Zbigniewa Kulwickiego, Joanny Chodyny i Zbigniewa Otremby.

W programie także pokaz sprzętu jednostek wojskowych, pokazy grup rekonstrukcyjnych, strzelnica sportowa, namiot animacyjny.

Przed cytadelą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami będzie prowadziło kwestę na rzecz odrestaurowania nagrobka harcerza Konrada Ładosia na Cmentarzu Garnizonowym Górnym.

12.00-18.00    Dzień otwarty Fortu Wielka Księża Góra ? Droga Graniczna

18.00   ?Klasycy: Chopin. Moniuszko? ? koncert kameralny w wykonaniu Chopin Quartet ? gmach główny Muzeum im. ks. Wł. Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3-5