Miejskie Rajdy Rowerowe – podsumowanie

Miejskie Rajdy Rowerowe – podsumowanie

Miejskie Rajdy Rowerowe
W niedzielę 22 marca setnym rajdem organizowanym przez MORiW  mieliśmy rozpocząć 16. sezon rowerowy.  Niestety, wspólne świętowanie w gronie grudziądzkich rowerzystów musimy przesunąć na inny termin, ale chcemy zaznaczyć nasz jubileusz.

Dotychczas zorganizowaliśmy 99 imprez rowerowych, docierając chyba do każdej miejscowości w promieniu 30 km od Grudziądza. Pierwszy rajd rowerowy odbył się 10 września 2005 r. Od tego czasu wspólnie z Wami odkrywaliśmy perełki dziedzictwa natury i kultury, w tym rezerwaty przyrody, wiejskie kościółki, dwory, pałace, zamki krzyżackie i zabytki techniki. Wiele obiektów na co dzień niedostępnych dla turystów dzięki uprzejmości ich właścicieli oraz administratorów otwierało się na cyklistów z Grudziądza.

Poza Grudziądzanami w rajdach MORiW brali udział mieszkańcy regionu, m. in. z Kwidzyna, Chełmna, Świecia i Parbut. W rajdach brali tez udział obcokrajowcy m in.: Szwedzi, Hiszpanie, Brytyjczycy oraz Chińczycy z naszego miasta partnerskiego z Nanning.

Miejskie Rajdy Rowerowe były też jedyną okazją, by wspólnie przejechać rowerami po autostradzie.  Autostradowe rajdy rowerowe cieszyły się największą popularnością ? w 2011 r. z Nowych Marzów do Malankowa, kilka dni przed otwarciem nowo wybudowanego odcinka Amber One, przejechaliśmy w grupie 462 rowerzystów!

– Pomysłodawcą pierwszego rajdu była ówczesna główna księgowa MORiWu, dziś emerytowana pani Jadwiga, która wymyśliła sposób na poinformowanie mieszkańców miasta o nowo otwartej wypożyczalni rowerów w Rudniku ? mówi Izabela Piwowarska, dyrektor MORiW. ? Pomysł chwycił a od pierwszego rajdu jego główną siła napędową był ówczesny pracownik Informacji Turystycznej Michał Czepek, który osobiście poprowadził aż 98 rajdów!

Dzięki jego zaangażowaniu i ogromnej pasji turystyka rowerowa w Grudziądzu zyskała na popularności, mieszkańcy naszego miasta chętnie wybierali tę formę aktywności. Rajdy rowerowe były inspiracją do stworzenia popularnego Przewodnika Rowerowego po Grudziądzu i okolicach.

Komandorem większości rajdów była Izabela Piwowarska ? Dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu. Rajdy nie mogłyby się odbyć także bez zaangażowania pracowników Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku, a w szczególności kierowców: Andrzeja Jaroszka, Wojciecha Karolewicza, Roberta Wieczorkowskiego i Rafała Zbrzeźnego.

Od samego początku w organizację naszych rajów włączyło się wiele osób i instytucji. O nasze bezpieczeństwo dbali harcerze z 10. Grudziądzkiej Drużyny Harcerskiej ?Wilki?, następnie ?Medsar? z Marcinem Gizickim i Jakubem Wachnikiem na czele.O stan techniczny rowerów dbał sklep rowerowy ?Trando? z nieodżałowanym Aleksandrem Trando, obecnie ROB BIKE z najlepszym mechanikiem rowerowym świata ? Robertem Leśniakiem.O nasze podniebienia dbała Restauracja Żak, następnie Restauracja Grudziądzka i Cafe Marina. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc i profesjonalizm członków  Koła Przewodników PTTK w Grudziądzu: byli z nami świętej pamięci wspaniały przyjaciel Piotr ?Mały? Mroziński, Piotr ?Duży? Łukiewski, Tomasz Simiński-Stanny, Jacek Wlazło, Bartosz Morawski. Pomocy chętnie udzielali nam także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji: Włodzimierz Grabowski, Piotr Nowiński, Mariusz Żebrowski i Jakub Franczak. Często mogliśmy liczyć na pomoc miejscowych przewodników ? fascynatów historii lokalnej ?  m. in. na Tomasza Piwowarskiego z Gruty. Towarzyszą nam także grudziądzkie stowarzyszenia rowerowe: Klub Turystyki Rowerowej Kalinka i Rowerowy Grudziądz, którym zawsze mało rowerowych kilometrów.

Podczas rajdów nawiązywały się znajomości, przyjaźnie, a nawet miłości, które doprowadziły do małżeństw. Niejednokrotnie mieliśmy zaszczyt gościć na rajdach VIP-ów: prezydentów Grudziądza, parlamentarzystów oraz osoby ze świata kultury i sportu. Często towarzyszyły nam lokalne media, które aktywnie włączyły się w popularyzację turystyki rowerowej.

Razem jeździ się fajniej! Ale przede wszystkim specjalne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom rajdów bo bez Was te imprezy nie miałyby sensu! Mamy wielką nadzieję, że za jakiś czas wszyscy przejdziemy wspólne kilometry na ?dwóch kółkach? podczas jubileuszowego 100. Miejskiego Rajdu Rowerowego. Tort też zaczeka! Tymczasem dbajcie o siebie! Do zobaczenia na rowerowym szklaku!

Rajdy rowerowe w liczbach:

99 ? łączna liczba wszystkich rajdów rowerowych
30 km ? długość pierwszego rajdu 10 września 2005 r.
130 osób ? tylu rowerzystów jechało na pierwszym rajdzie
14 km ? najkrótszy raj szklakiem Twierdzy Grudziądz
56 km ? najdłuższy rajd rowerowy
462 osoby pojechały z nami na autostradę A1
37.642 km ? tylko w 2011 roku prawie okrążyliśmy równik!

A tutaj kilka zdjęć z ostatnich lat 🙂