Noc Muzeów w Grudziądzu – 18 maja 2019

Noc Muzeów w Grudziądzu – 18 maja 2019

W Noc Muzeów w Grudziądzu serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach:

Fort Wielka Księża Góra
Wielkie Lniska 22, Grudziądz
tel. 607-399-030
www.fortwkg.eu

W tym roku Noc Muzeów w Forcie WKG przypadła w sobotę na zakończeniu drugiego pleneru malarsko – rzeźbiarskiego.

Podczas nocnego zwiedzania otwarta będzie także Izba Pamięci Martyrologii polaków na Księżych Górach w latach 1939 – 1945 znajdująca się w jednym ze schronów piechoty. Wypiaskowane zostały kopuły haubic wraz z pomieszczeniem oraz jedna z kopuł obserwacyjnych. Druga kopuła i wnętrze zostało odświeżone i pomalowane – można wejść do środka i spojrzeć “okiem prusaka” jak miało to miejsce 120 lat temu.

W 2017 roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, turystom spodobała się opcja zwiedzania Fortu z latarkami, dlatego z chęcią powtórzymy zeszłoroczną “imprezę”. Na miejscu na pewno będzie ognisko, grochówka, bigos, kiełbaski, napoje.
Wstęp bezpłatny.

Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne RAWELIN
Cytadela ul. Czwartaków 1, Grudziądz
tel. 504-991-262
www.rawelin-grudziadz.pl

 

18 maja 2019 roku Rawelin organizuje nocne zwiedzanie Cytadeli Twierdzy Grudziądz.

Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, chętni proszeni są o zapisywanie się mailem na adres: rawelin.gdz@wp.pl . Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 15 maja lub do wyczerpania miejsc.

Należy podać imię, nazwisko oraz nr posiadanego polskiego dokumentu tożsamości . Każda przyjęta osoba otrzyma mailowe potwierdzenie wpisania na listę.

Opłata od uczestnika, płatna w dniu zwiedzania, wynosi 16 zł. W ramach opłaty uczestnicy otrzymają opiekę przewodnika, pamiątkową przepustkę oraz poczęstunek przy ognisku w postaci kiełbaski z pieczywem i dodatkami oraz czarną kawę zbożową z cukrem.

Przyjmowanie opłaty i wydawanie przepustek rozpoczniemy o godz. 19.15 przy bramie głównej na ul. Czwartaków 3.  Zwiedzanie rozpoczniemy o godzinie 21.00. Zakończenie imprezy do godziny 24.00.

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
ul. Wodna 3/5, Grudziądz
www.muzeum.grudziadz.pl

 

Grudziądzkie muzeum zaprasza do udziału w imprezach:

17.00 ? 23.00 ? bezpłatne zwiedzanie Muzeum
17.00 ? 23.00 ? bezpłatne zwiedzanie Góry Zamkowej i wejścia na wieżę Klimek
17.00 ? otwarcie wystawy “Gwiezdna Flota Przybywa?” (Gmach Główny)
18.00 ? oprowadzanie po wystawie “Świat budzików i zegarów mechanicznych z kolekcji Marka Szajerki” przez właściciela kolekcji
18.00 ? 22.00 ? obóz Stowarzyszenia Garnizon Grudziądz ? pokaz umundurowania i musztry wojsk stacjonujących w Grudziądzu w latach 1806-1807 (Dziedziniec Muzeum)
18.30 ? otwarcie wystawy “Dyplom 2019 Liceum Plastycznego im. J. Czapskiego w Grudziądzu” (Gmach Główny)
19.00 ? promocja książki “Grudziądz. Historia lotniska i zdjęć lotniczych miasta 1904 ? 1945” (Gmach Główny, sala koncertowa)
20.00 ? konkurs “Plakat filmowy” (Gmach Główny, sala koncertowa)
21.00 ? wykład Mariusza Żebrowskiego “Siła kobiety w filmie” (Gmach Główny, sala koncertowa)
22.00 ? nocny spacer po Starówce Stowarzyszenie Garnizon Grudziądz (zbiórka przed Gmachem Głównym Muzeum – w razie niepogody spacer będzie odwołany)

DZIAŁANIA EDUKACYJNE:
18.00 ? 21.00 ? Garnuszek przodków i gliniane nogi (sala edukacyjna, Spichrz nr 17)
17.30 ? 19.30 ? Wykopaliska w Muzeum – prezentacja pracy archeologa w terenie; pokaz dla całych rodzin (parking przed wejściem do Spichrza nr 11 – w razie niepogody zajęcia odbędą w Spichrzu nr 17, sala nr 6)

DODATKOWE ATRAKCJE:
– stoisko z wydawnictwami i pamiątkami Muzeum
(Gmach Główny)
– Noc Muzeów z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Polish Garrison i Rebel Legion Eagle Base
Polish Garrison jest częścią międzynarodowej organizacji ? Legion 501st, zrzeszającej niemal 14 tys. fanów Star Wars z ponad 60 krajów. Celem 501 Legionu jest szerzenie wiedzy o Star Wars poprzez uczestnictwo w imprezach im poświęconym i promowanie profesjonalnych kostiumów postaci związanych z Galaktycznym Imperium. U podstaw działalności Legionu 501st leży pomoc i działania charytatywne. Honorowymi członkami Legionu 501st są m.in.: George Lucas (reżyser), Dave Prowse (Darth Vader), Mark Hamill (Luke Skywalker).

 

Zabytkowa Oczyszczalnia
Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia
ul. Skłodowskiej 10, Grudziądz
tel. 56 450-49-01

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia zapraszają na Poranek z Zabytkową Oczyszczalnią.

Zabytkowa Oczyszczalnia znajduje się w budynku stanowiącym własność Spółki przy ul. Curie ? Skłodowskiej 10. To obiekt wybudowany w 1907 r. Podczas zwiedzania opowiemy Państwu o jego historii, zastosowanych rozwiązaniach technicznych, pokażemy także film dokumentujący poszczególne etapy remontu, modernizacji i adaptacji obiektu.

W podziemiach obiektu nadal znajdują się ?zabytkowe? elementy mechaniczne i stare pompy, które po oczyszczeniu i odnowieniu prezentują obecnie dawną świetność. Ponadto od niedawna dysponujemy odtworzonym sercem zabytkowej oczyszczalni ? tj. sitem Rienscha ? Wurla.

Dla pasjonatów historii Grudziądza przygotowaliśmy wystawę pamiątek jednego z naszych pracowników.

Po wizycie w zabytkowej Oczyszczalni zainteresowane osoby będą mogły odwiedzić nasze akredytowane Laboratorium Centralne znajdujące się w sąsiednim budynku i wykonujące badania wody, ścieków, gleb i osadów ściekowych oraz odpadów. Będziecie Państwo mogli dowiedzieć się wszystkiego o jakości naszej wody, rodzajach badań, jakie prowadzimy i pracy laboranta.

Ze względu na warunki techniczne obiektów zwiedzanie jest możliwe jedynie w małych grupach, w określonych godzinach: 9:00, 10:00 i 11:00 po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu. 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z sekretariatem Spółki pod nr telefonu: 56 45 04 901.