Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

Informacje o obiekcie:

Zwiedzanie Grudziądza warto zacząć od wizyty w Muzeum. Zespół dawnego klasztoru benedyktynek, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. W kameralnych wnętrzach klasztoru prezentowana jest Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. W kolekcji znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po rożne odmiany sztuki abstrakcyjnej.

Obecnie Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi (patron instytucji od 2005 roku) zajmuje także dawną furtę klasztorną ? Pałac Opatek – w którym od listopada 2018 r. prezentowana jest wystawa stała – Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920- 1939.

Wystawa stała ?Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939?
W salach na parterze zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej ? wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance.
W centralnym miejscu sali ustawiona jest rzeźba naturalnej wielkości, przedstawiająca kawalerzystów konno, w cwale, nawiązująca do znanych szarż 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 roku.
Dalsza część sali poświęcona jest historii szkoły i życiu codziennemu w koszarach. Na ekranie monitora prezentowany jest film o historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii przedstawiający najważniejsze wydarzenia, strukturę organizacyjną i życie codzienne kawalerzysty. W gablotach natomiast znajdują się pamiątki związane bezpośrednio ze szkołą oraz kolekcja oryginalnych odznak pułkowych.
Kolejną strefę sali zadedykowano jeździe konnej oraz sportom konnym. Ta część ekspozycji imituje stajnię. Znajdują się tu siodła oraz akcesoria jeździeckie, nagrody i puchary z zawodów sportowych a także repliki umundurowania polowego kawalerzysty. Na ścianach umieszczono wydruki wielkoformatowe z wizerunkiem stajni i budową lancy.
Na sali wystawowej na I piętrze, w gablotach wolnostojących, zaprezentowano oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a w gablotach wnękowych ? kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego. Na wydrukach wielkoformatowych pokazane zostały wizerunki regulaminowego umundurowania kawalerzysty i wyposażenia sakw. Druga strefa tej sali poświęcona jest zagadnieniom związanym z wszechstronnym wyszkoleniem kawalerzysty. Na ekranach, umieszczonych na ścianie, w formie krótkich filmów prezentowane są zagadnienia związane ze szkoleniem kawaleryjskim (jazda konna i woltyżerka, władanie bronią białą, wychowanie fizyczne, zajęcia teoretyczne, wyszkolenia bojowe, wyszkolenia strzeleckie). W tej części sali w gablotach wnękowych znajdują się osobiste pamiątki po kawalerzystach. Przed wejściem do sali znajduje się replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii, na który ślubowanie składały kolejne roczniki podchorążych Szkoły Podchorążych Kawalerii i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii.
Wystawa została przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiet do odczytywania audiodeskrypcji. Filmy prezentowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.

Kolejny obiekt, w którym mieści się Muzeum, to słynne grudziądzkie spichrze. Usytuowane na wysokiej skarpie tworzą unikatowy ciąg obronny, charakterystyczny dla nadwiślańskiej panoramy miasta. Wszystkie reprezentują jednolity typ architektury użytkowo-obronnej. W najstarszym grudziądzkim spichlerzu przylegającym do Bramy Wodnej mieści się wystawa ?Historia Grudziądza?. Na czterech kondygnacjach spichrza prezentowane są dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny.

Kolejne wystawy prezentowane są w salach Spichrza nr 13-15. Tutaj znajdują się ekspozycje archeologiczne: ?Średniowieczny grodek rycerski w Plemiętach?, ?Biżuteria średniowieczna z Gruczna?, ?Grudziądz w okresie wpływów rzymskich? oraz ?Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu?. W spichlerzu nr 17 znajduje się poświęcona kawalerzystom wystawa ?Polski mundur kawaleryjski 1914-1945? oraz ekspozycja ?Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta?.

Od 2015 roku do obiektów grudziądzkiego Muzeum należą również Góra Zamkowa, Wieża Klimek oraz Brama Wodna.

Godziny otwarcia:
poniedziałek ? nieczynne
wtorek (bezpłatny wstęp na wystawy stałe) ? 10.00 ? 16.00
środa, czwartek ? 10.00 ? 16.00
piątek ? 10.00 ? 18.00
sobota, niedziela, święta ? 10.00 ? 16.00

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz, tel. 56 465 90 63
www.muzeum.grudziadz.pl

Lokalizacja na mapie: