Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

Informacje o obiekcie:

Zwiedzanie Grudziądza warto zacząć od wizyty w Muzeum. Zespół dawnego klasztoru benedyktynek, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. W kameralnych wnętrzach klasztoru prezentowana jest Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. Pozostałe wystawy ulokowane są w Pałacu Opatek oraz spichlerzach.

WYSTAWY STAŁE

Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939
ul.
Klasztorna 4, Pałac Opatek

W Pałacu Opatek zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej i lance. W centralnym miejscu sali ustawiona jest rzeźba naturalnej wielkości, przedstawiająca kawalerzystów konno, w cwale, nawiązująca do znanych szarż 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 roku. Dalsza część sali poświęcona jest historii szkoły i życiu codziennemu w koszarach. Na I piętrze, zaprezentowano oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem oraz kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego. Druga strefa poświęcona jest zagadnieniom związanym z wszechstronnym wyszkoleniem kawalerzysty. Znajdziemy tutaj również osobiste pamiątki po kawalerzystach. Przed wejściem do sali znajduje się replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii, na który ślubowanie składały kolejne roczniki podchorążych Szkoły Podchorążych Kawalerii i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii.

Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego
ul.
Wodna 3/5, Klasztor Benedyktynek

W Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych ? od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań.

Biegnij, Bronek, biegnij…! Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta
ul. Spichrzowa 15-17

Wystawa poświęcona pamięci Bronisława Malinowskiego przedstawia sylwetkę wybitnego polskiego lekkoatlety, biegacza, zdobywcy złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Na wystawie zaprezentowano liczne medale, w tym te najcenniejsze ? olimpijskie, ponadto także puchary sportowe i pamiątkowe, odznaczenia i dokumenty oraz fotografie, które ilustrują najważniejsze wydarzenia z jego sportowej kariery. Bronisław Malinowski zginął w dniu 27 września 1981 r. w wypadku samochodowym na moście grudziądzkim.

WYSTAWY ARCHEOLOGICZNE
ul. Spichrzowa 11-13

Znajdziemy tutaj ekspozycje archeologiczne: ?Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach?, ?Grudziądz w okresie wpływów rzymskich?, ?Biżuteria średniowieczna z Gruczna? oraz ?Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu?.

HISTORIA GRUDZIĄDZA
ul.
Spichrzowa 9

Na czterech kondygnacjach spichrza mieści się wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. W sali pierwszej przedstawiamy Grudziądz w średniowieczu i dobie Rzeczypospolitej Szlacheckiej (od XIII w. do roku 1772). Sala druga prezentuje ? poprzez liczne plany, ryciny, fotografie oraz makietę miasta ? układ przestrzenny i architekturę Grudziądza. W sali trzeciej przedstawiamy życie miasta podczas zaborów oraz przejęcie Grudziądza przez władze polskie w dniu 23 stycznia 1920 r. Niewątpliwą atrakcją jest tu makieta twierdzy. Wreszcie w sali czwartej zgromadziliśmy pamiątki ilustrujące dzieje Grudziądza w latach 1920-1939.

Do obiektów grudziądzkiego Muzeum należą również Góra Zamkowa, Wieża Klimek oraz Brama Wodna.

Godziny otwarcia:
OD 1 MAJA  DO 30 WRZEŚNIA:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 10.00 – 16.00
sobota – niedziela: 10.00 – 18.00

OD 1 PAŹDZIERNIKA DO 30 KWIETNIA:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – niedziela: 10.00 – 16.00

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz, tel. 56 465 90 63
www.muzeum.grudziadz.pl

Lokalizacja na mapie: