Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem 27-28.04.2024

Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem 27-28.04.2024

Po raz dziesiąty Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza do wzięcia udziału w akcji – Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem. Impreza odbędzie się w weekend 27-28 kwietnia. Głównym celem akcji jest pokazanie uczestnikom nowych, niedostępnych na co dzień miejsc. Eskapada skierowana jest do miłośników historii, osób szukających nowych atrakcyjnych miejsc w regionie.

Informacja Turystyczna w Grudziądzu oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku zapraszają do wzięcia udziału w trzech imprezach, które odbędą się w sobotę 27 kwietnia.

– godz. 10.00 zwiedzanie zabytkowego budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.

Historyk Mariusz Żebrowski oprowadzi nas po budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, który powstał w miejscu osady, zwanej Fryta. W tym miejscu stał także pruski lazaret garnizonowy, a następnie dzięki staraniom władz miejskich, zbudowano szkołę, której zadaniem było przygotowanie dziewcząt do roli gospodyń domowych. Taką rolę pełniła do 1920 roku, w późniejszych latach doszły kursy krawieckie. W czasie II wojny światowej, ten ciekawy architektonicznie budynek, został mocno uszkodzony. Nie przeszkadzało to jednak, aby w wyremontowanym budynku kształcić młodych ludzi w kierunku zawodów o profilu turystycznym i gastronomicznym.

Zapisy tutaj: https://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/eventy/65e98d2ac3ef6657298f3d5d

– godz. 11.00 zwiedzanie zabytkowego gmachu zajezdni tramwajowej oraz przejażdżkę tramwajem uliczkami starego miejsca.

Grudziądzkie tramwaje swoje początki mają z końca XIX wieku, kiedy to uruchomiono pierwszą linię tramwaju konnego z dworca kolejowego do Wystawy Rzemiosła Prus Zachodnich przy obecnej ulicy Legionów. Równocześnie z uruchomieniem linii tramwajowej pojawiła się potrzeba zbudowania zajezdni, w której by przechowywano zwierzęta i wagony. Zbudowano ją przy ulicy Dworcowej 47. Opiekunem grupy będzie grudziądzki przewodnik oraz pracownik MZK Maciej Wiśniewski.

Zapisy tutaj: https://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/eventy/65e6e5f683548470b0c23689

– godz. 11.00 i 12.00 zwiedzanie zabytkowej oczyszczalni i przepompowni ścieków w Grudziądzu.
Obiekt został oddany do użytku w 1907 r. Ostatecznie wyłączono go z eksploatacji w 2002 r. Po remoncie oraz modernizacji od 2016 r. możliwe jest jego zwiedzanie. W podziemiach obiektu znajdują się „zabytkowe” elementy mechaniczne i stare pompy, które po oczyszczeniu i odnowieniu prezentują dawną świetność. Odtworzono również serce zabytkowej oczyszczalni – sito Riensch–Wurla. Podczas zwiedzania dowiemy się o dziejach tego obiektu, a także zastosowanych rozwiązaniach technicznych.

Zapisy tutaj: https://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/eventy/65f012ff3262eed3ffdf5719

Zapisy dla uczestników ruszają już 17 kwietnia od godz. 9.00  za pomocą formularza rejestracyjnego, na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: : https://eskapada-z-przewodnikiem.pl/ . Liczba miejsc ograniczona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.