Eskapada. Poznaj region z przewodnikiem – 29 maja 2021

Eskapada. Poznaj region z przewodnikiem – 29 maja 2021

Po raz siódmy w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje akcję „Eskapada. Poznaj region z przewodnikiem”, która w tym roku odbędzie się w dniach 29.05-30.05.2021 r. z zachowaniem wszelkich obowiązujących norm i wytycznych związanych ze stanem epidemiologicznym.

Akcja polega na przygotowaniu dla mieszkańców regionu atrakcyjnej oferty spędzenia wolnego czasu poprzez zwiedzanie z przewodnikiem ciekawych zakątków Kujaw i Pomorza.  Największym zainteresowaniem cieszą się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających, a w tych dniach otwarte na naszą prośbę.

Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu po raz kolejny włączył się w akcję, która w roku ubiegłym cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Grudziądza i okolic.

Miejski Punkt Informacji Turystycznej w Grudziądzu przygotował dla mieszkańców propozycje wycieczek:

  1. „Historia grudziądzkiego lotnictwa”29 maja (sobota) w godz. 11.00 -13.00.

Grudziądz posiada wielkie lotnicze tradycje. Sięgają one jeszcze czasów pruskich. W okresie II RP powstały Grudziądzkie Szkoły Wojskowe Pilotów, w czasie II wojny światowej na terenie koszar lotniczych zostały umieszczone Lotnicze Zakłady Naprawcze. W ramach akcji „Poznaj region z przewodnikiem” poznamy historię grudziądzkiego lotnictwa, zobaczymy m.in. dawne koszary lotnicze, lotnisko (z zewnątrz – obecnie teren Wojskowych Zakładów Uzbrojenia), strzelnicę dla samolotów, samolot LiM 2, hangar.

Zbiórka osób: przy Pomniku obok ronda Lotników.
Grupa: 20 osób.
Przewodnik: Piotr Nowiński.
Opiekun grupy: Magdalena Brudniewicz – Miejski Punkt Informacji Turystycznej.

 

  1. Zwiedzanie zabytkowego gmachu Niemieckiego Gimnazjum Koedukacyjnego
    im. Goethego – 29 maja (sobota) w godz. 14.30 – 16.30.

Obecnie siedziba Zespołu Szkół Technicznych wraz z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Większość szkół średnich w Grudziądzu ma swoje siedziby we wspaniałych budynkach – często z czerwonej cegły, często w stylu neogotyckim, często zabytkowych. Na ich tle szczególnie wyróżnia się szkoła zbudowana w latach 1930-32 dla młodzieży należącej do lokalnej mniejszości niemieckiej.

Końcowy projekt nawiązywał bezpośrednio do stylu Bauhaus, odłamu niemieckiego modernizmu, wywodzącego się z weimarskiej uczelni artystyczno-rzemieślniczej o tej samej nazwie. Front budynku został ozdobiony pięcioma charakterystycznymi okrągłymi oknami, nawiązującymi do kół igrzysk olimpijskich.

Postawiono na funkcjonalność − do dziś na korytarzach zachowały się np. umywalki. Swoje miejsce znalazły tu galeria sztuki i sala kinowa. Szkoła od początku istnienia posiadała także imponujące zaplecze sportowe: boisko, korty tenisowe, basen pływacki, salę gimnastyczną
i fenomenalny basen wioślarski. Placówka do 1945 r. nazywana była Szkołą im. Goethego.

Od 1997 r. swoją siedzibę ma tu Zespół Szkół Technicznych. W latach 70. XX w. na dachu jednego ze skrzydeł budynku zbudowano Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne z okazji 450 rocznicy pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

To prawdziwa gratka dla miłośników modernistycznej architektury, stylu Bauhaus, ale nie tylko!

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób.
Przewodnik – Maciej Wiśniewski – przewodnik PTTK.
Oprowadzenie po Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym – Sebastian Soberski – Kierownik.
Opiekun grupy – Przemysław Wierzchowski – Miejski Punkt Informacji Turystycznej.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Rejestracja na poszczególne wydarzenia rozpoczyna się 20 maja 2021 r. o godzinie 9:00 i potrwa do momentu wyczerpania liczby dostępnych miejsc lub do 28 maja 2021 r. do godziny 21:00.

Link do zapisów na stronie internetowej wydarzenia:
https://eskapada-z-przewodnikiem.pl/

REGULAMIN IMPREZY TUTAJ