Pomysły na prezenty pod choinkę

Pomysły na prezenty pod choinkę

Zastanawiasz się, jaki prezent zrobić najbliższym pod choinkę? Wydawnictwa o Grudziądzu to zawsze świetny prezent! Polecamy kilka pozycji, które ukazały się w ostatnim czasie:

“CYMELIA GRUDZIĄDZKIEJ FOTOGRAFII”

Zbiór unikatowych fotografii oraz pocztówek ze zbiorów Zbigniewa Zawadzkiego oraz Muzeum w Grudziądzu to pozycja obowiązkowa dla każdego grudziądzanina i miłośnika historii. Nigdy dotąd niepublikowane ukazują niezwykle rzadko uwieczniane zakątki Grudziądza, często już nieistniejące budowle i miejsca, w wyjątkowym klimacie XIX i początku XX wieku. Każda fotografia dokładnie opisana i zidentyfikowana, całość w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej.

Wydawnictwo: Muzeum w Grudziądzu, 19 maja 2018
Wydanie: pierwsze
Redakcja: Dawid Schoenwald
Liczba stron: 416
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Okładki: twarde
Format: 30,5 x 22 x 3,3cm
Cena: 85,00 zł
Koszt wysyłki: od 11,50 zł (paczka mini Poczty Polskiej)

KUP TERAZ

“OD KLASZTORU DO WIĘZIENIA”

Historia kościoła i klasztoru reformatów w Grudziądzu, będącego od ponad 200 lat siedzibą zakładu karnego. Autor ? MarcIn Nowicki ? zebrał wiele cennych archiwalnych źródeł: dokumentów, listów, map, planów budowy oraz fotografii. Przeczytamy m.in. o powstawaniu klasztoru, o kasacie klasztoru, o zamianie funkcji budynków na tzw. Dom Poprawy i Instytut Dobroczynności, następnie więzienia państwowego.

Wydawnictwo: Unitex, maj 2018
Wydanie: drugie poprawione
Autor: Marcin Nowicki
Liczba stron: 232
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Okładki: miękkie
Format: 20 x 28,5 x1,8 cm
Cena: 110,00 zł
Koszt wysyłki: od 11,50 zł (paczka mini Poczty Polskiej)

KUP TERAZ

“KALENDARZ GRUDZIĄDZKI 2019”

W tomie na 2019 rok znajdziemy artykuły o:
? noty biograficzne kolejnych patronów grudziądzkich ulic (gen. Kazimierz Sosnkowski, Czesław Szachnitowski, Anna Walentynowicz, Gryf Pomorski),
? grudziądzkich spichrzach,
? monetach, jakie Mikołaj Kopernik miał w swojej sakiewce,
? słynnej ucieczce pułkownika Felixa Saussiera, jeńca na grudziądzkiej cytadeli podczas wojny francusko-pruskiej,
? historii drużyn zuchów w Grudziądzu,
? 30-leciu zjazdów kawalerzystów II RP,
? lotniczych szarżach w Grudziądzu,
? procesie przedwojennego żandarma skazanego w czasach stalinowskich za zdradę ojczyzny,
? pułkowniku Zbigniewie Makowieckim,
? cennej kolekcji Zbigniewa Zawadzkiego przekazanej przez małżonkę kolekcjonera grudziądzkiemu Muzeum,
? orkiestrze dętej Grudziądzkich Zakładów Przemysłu Gumowego,
? chórze The G Singers,
? jubileuszu Klubu Turystyki Kolarskiej ?Kalinka?,
? żartach primaaprilisowych w grudziądzkich gazetach,
? dziejach pałacu w Rulewie,
? historii parafii w Turznicach
W rozdziale ?Z żałobnej karty? zamieszczono biografie:
? dziennikarza Wojciecha Kuchczyńskiego,
? wieloletniej dyrektor SP nr 7 Łucji Jankowskiej,
? kierownika kina ?Helios? Jerzego Rębisza,
? działacza Koła Miłośników Dziejów Grudziądza Edwarda Wiśniewskiego
? Heleny Gruszeckiej, wieloletniej kierowniczki kulturalno-światowej grudziądzkiego ?KaEmPiKu?.

Wydawnictwo: GTK, Grudziądz, 22.11.2018

Autorzy: redakcja zbiorowa
Liczba stron: 218
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Okładki: miękkie
Format: 14,7 x 20,8 cm
Cena: 29,00 zł
Koszt wysyłki: 11,50 zł (paczka e-commerce priorytet)

KUP TERAZ

Kalendarz ścienny Grudziądza na 2019 rok

Kalendarz na 2019 rok z fotografiami uczestników Grudziądzkich Spacerów Fotograficznych pod przewodnictwem fotografa Mariusza Nasieniewskiego. Na 12 kartach znalazły się detale przestrzeni miasta, m.in.: most, tablice z nawami ulicy Grudziądzkiej, sakiewka trzymana przez Mikołaja Kopernika na Rynku, płaskorzeźba nad portalem kamienicy przy ul. Kosynierów Gdyńskich, tramwaj Duewag GT8, parasole nad ulicą Reja, twarz Światowida, plaża miejska, kute zadaszenie Starej Kuźni i inne.

Wydawca: Urząd Miejski w Grudziądzu

Autorzy: uczestnicy Grudziądzkich Spacerów Fotograficznych
Liczba stron: 12 + okładka
Ilustracje: kolorowe
Papier: kreda matt 300g
Format: 60 cm x 40 cm
Cena: 19,00 zł + 3,00 zł koperta = 22,00 zł

KUP TERAZ

“Grudziądz – panorama miasta”

Album został wydany w niespotykanej dotąd formie, dzięki której panoramiczne zdjęcia Grudziądza wyeksponowane zostały bez strat spowodowanych szyciem i klejeniem. Na 120 stronach o wymiarze 32×23 cm znalazło się ponad 100 zdjęć 7 autorów. Całość została wzbogacona rysem historycznym miasta pióra Dawida Schoenwalda, przetłumaczonym na języki angielski i niemiecki.

13570011_1026891660728442_1379605276_o

“Grudziądz – panoramy miasta”
Wydawca: SGK Tomasz Kowalski
Stron: 120
Oprawa: twarda
Zdjęcia: kolorowe
Wersje językowe: polska, angielska, niemiecka
Cena: 49 zł

KUP TERAZ

“Wpisani w dzieje miasta.
Znani i mniej znani ludzie Grudziądza na przestrzeni wieków”

Publikacja ta jest zbiorem 47 sylwetek osób – wybitnych córek i synów Grudziądza. Zostali w niej zaprezentowani ludzie szeroko rozumianej kultury i nauki, z tak wybitnymi postaciami jak kompozytorzy Piotr Wilhelmi czy Jan Stobeusz z okresu średniowiecza i nowożytności, czy z XX w. poeta i prozaik Ryszard Milczewski-Bruno i światowej sławy skrzypek Piotr Janowski.
Mniej liczną grupę osób, których biogramy znajda Państwo w tym zbiorowym opracowaniu, stanowią ludzie życia społecznego, politycznego i administracyjnego. Są wśród nich tak ważne osoby, jak Mikołaj z Ryńska, dziennikarz, działacz społeczno-kulturalny Jan Michał Rakowski, wydawca prasy Wiktor Kulerski, niemiecki polityk Johannes Gronowski, Józef Włodek (1891-1944), inżynier, prezydent Grudziądza 1920-1939 i inni. Czytelnik znajdzie tu również ludzi sportu z najwybitniejszą postacią na tym polu ? Bronisławem Malinowskim, gospodarki, jak przemysłowiec Joseph Herzfeld, August Ventzki czy Alojzy Ruchniewicz, następnie Kościoła katolickiego (biskup pruski Chrystian, ks. dr Władysław Łęga) oraz przedstawicieli wojska, a wśród nich twórcę twierdzy Grudziądz Paula von Gonzembacha i gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego – komendanta Centralnej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu.

Wydawca: Muzeum w Grudziądzu
Autorzy: praca zbiorowa pod red. prof. Wiesława Sieradzana
Liczba stron: 440
Ilustracje: sepia
Format: 25,2 cm x 19,7 cm
Cena: 55 zł

KUP TERAZ

“Ulice i zaułki Grudziądza. Wybickiego i Legionów”

Druga książka z serii “Ulice i zaułki Grudziądza” prezentuje reprezentacyjny ciąg handlowo-usługowy przedwojennego miasta – ulice Wybickiego i Legionów. Książka podzielona jest na okresy historyczne:
– do 1783 roku
– lata 1783 – 1920
– lata 1920 – 1945
W książce zostały opisane wszystkie istniejące i nieistniejące kamienice, uporządkowane numerami budynków. Każdy budynek ze szczegółowym rysem historycznym, własnościowym oraz z informacjami o tym, jakie sklepy lub usługi mieściły się w nieruchomości. Całość opatrzona archiwalnymi zdjęciami, w tym także planami budynku oraz rzutami ich elewacji.

Ulice i zaułki Grudziądza. Wybickiego – Legionów.
Autorzy: Dawid Schoenwald, Mariusz Żebrowski
Stron: 200
Okładki: twarde
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Cena: 50 zł

KUP TERAZ

“Cytadela w Grudziądzu 1776-2016”

W związku z rocznicą rozpoczęcia budowy cytadeli ukazała się bogato ilustrowana książka poświęcona tej pruskiej twierdzy. Włodzimierz Grabowski – autor, ekspert w dziedzinie budowli fortecznych – przybliżył genezę budowy obiektu oraz przebieg skomplikowanych i kosztownych prac budowlanych. W wydawnictwie przeczytamy o blokadzie i oblężeniu twierdzy przez wojska napoleońskie, o poligonie doświadczalnym wewnątrz cytadeli oraz o funkcjonowaniu twierdzy podczas I i II wojny światowej. Całość bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi ze zbiorów autora oraz aktualnymi fotografiami cytadeli autorstwa cenionego fotografa Mariusza Nasieniewskiego.

Wydawca: Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku, 2016
Autor: Włodzimierz Grabowski
36 stron, okładki miękkie
Format: 20 x 20 cm
Cena: 10,00 zł

KUP TERAZ

Przewodnik  “Twierdza Grudziądz

To wydawnictwo, które musi posiadać każdy miłośnik zabytków militarnych, a w szczególności sztuki fortyfikacyjnej. Z przewodnika mogą korzystać zarówno początkujący amatorzy zwiedzania fortyfikacji, jak i ?doświadczeni bunkrowcy?. Autorzy starali się opisać w miarę dokładnie sposoby dojścia do poszczególnych obiektów, nie narzucając jednak w większości przypadków konkretnej trasy zwiedzania, pozostawiając zainteresowanym pełną dowolność penetracji terenu ? tym bardziej, że większość obszarów fortecznych leży w terenie interesującym przyrodniczo i krajobrazowo.

Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski, XI 2016
Wydanie: drugie
Autorzy: W. Grabowski, T. Kowalski, P. Nowiński i M. Żebrowski
Liczba stron: 308
Okładki: miękkie
Format: 14,5 x 20,5 cm
Cena: 45 zł

KUP TERAZ

Twierdza Chełmno – przewodnik

Trzeci tom przewodnika z serii “Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego, którego tematem jest nowożytna twierdza Chełmno. Autorzy przewodnika opisali także inne fortyfikacje położone między twierdzą Grudziądz a twierdzą Toruń ? baterie nadwiślańskie w Świeciu i Topolnie, umocniony most w Fordonie, polskie fortyfikacje z 1939 roku po zachodniej stronie Wisły. Wiele rozdziałów poświęcono także niemieckim fortyfikacjom z lat 1944/45 na tzw. cięciwie Wisły. Jest to tym ważniejsze, że umocnienia te nie doczekały się dotychczas żadnego całościowego opracowania lub chociażby próby skatalogowania.Warto zwrócić uwagę na rozdział dotyczący elementów (nadal słabo rozpoznanego) niemieckiego systemu radarowego.

Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski, 2016
Wydanie: pierwsze
Autorzy: Włodzimierz Grabowski, Jakub Franczak, Tomasz Kowalski, Piotr Nowiński, Henryk Sokołowski, Kamil Tomczyk, Mariusz Wojciechowski, Mariusz Żebrowski
Liczba stron: 352
Ilustracje: kolorowe
Okładki: miękkie
Format: 14,5 x 20,5 cm
Cena: 49 zł

KUP TERAZ

ATLAS HISTORYCZNY GRUDZIĄDZA

W atlasie znalazło się 25 map i planów Grudziądza z okresu XVII ? XX wieku, przy czym część z tych planów nigdy nie była reprodukowana. Mapy wykonane są w bardzo dobrej rozdzielczości, dzięki czemu będą mogli Państwo dokładnie zapoznać się z przedwojenną topografią miasta. Pośród wielu interesujących planów, po raz pierwszy w oryginale zostanie zaprezentowana mapa katastralna miasta z ok. 1700 r. W pełnej okazałości zobaczyć można wyburzony w 1851 roku ratusz, który umiejscowiony był na Rynku, wraz z układem pomieszczeń gmachu. Dla badaczy historii Grudziądza nieocenione są te plany, które przedstawiają numerację domów w XIX i na początku XX wieku.
Atlas przeznaczony jest badaczy historii, pasjonatów oraz osób, które chciałyby zapoznać się z dziejami miasta od strony kartografii. Wszystkie mapy i plany są opisane w artykule Dawida Schoenwalda (Muzeum w Grudziądzu). W artykule dr. Janusza Bonczkowskiego przybliżona została historia rozwoju przestrzennego Grudziądza do 1945 roku.
Wydawnictwo: SGK Tomasz Kowalski
Data wydania: Grudziądz, 13.12.2017

Autorzy: Janusz Bonczkowski, Dawid Schoenwald
Liczba map: 25
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Okładki: miękkie
Format teczki: 34 x 49,5 cm
Formaty map i planów:
96×66 cm ? 2 sztuki
48×66 cm ? 14 sztuk
24×66 cm ? 2 sztuki
33 x 48 cm ? 6 sztuk
Cena: 69,00 zł

KUP TERAZ