Góra Zamkowa z wieżą Klimek

Informacje o obiekcie:

Na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu, w latach 1260-1299 zakon krzyżacki wzniósł zamek obronny. Zbudowany na planie czworoboku z najważniejszymi pomieszczeniami w południowym skrzydle (refektarz, kaplica) oraz z dormitoriami (mieszkaniami rycerzy) od zachodu. W północnej i wschodniej części zamku zbudowano pomieszczenia gospodarcze, m.in. kuchnię, piekarnię, browar i szpital. Na dziedzińcu zamku zbudowano wolnostojącą wieżę obronną zwaną Klimkiem, która w czasie pokoju służyła również jako więzienie. Na dziedzińcu wykopano także głęboką na 50 m studnię.

Zamek wielokrotnie był niszczony, głównie w okresie wojen szwedzkich. Od 1781 r. na rozkaz króla Prus Fryderyka II zamek partiami rozbierano, a cegły z rozbiórki posłużyły głównie do budowy muru w Klasztorze Reformatów  oraz umocnień na cytadeli.

Po zamku pozostała tylko wieża Klimek oraz studnia. Klimka ostatecznie wysadziły oddziały niemieckie w dniu 5 marca 1945 r. W latach 2013-2014 relikty zamku krzyżackiego poddano rewitalizacji. W efekcie wyeksponowano mury zamku oraz studnię zamkową, obecnie głęboką na około 20 metrów. Zbudowano wieżę widokową, wzorowaną na dawnej zamkowej wieży Klimek, której charakterystycznym elementem zdobniczym są pasy glazurowanej ciemnozielonej cegły.

Z dwudziestotrzymetrowej wieży można podziwiać wspaniałą panoramę, jaka roztacza się na miasto i dolinę Wisły, a w pogodne dni widać budynki Chełmna, Świecia i Nowego nad Wisłą.

Zwiedzanie obiektu:
Góra Zamkowa z reliktami zamku krzyżackiego oraz wieżą Klimek otwarta jest codziennie w godzinach:
– od kwietnia do września od 9.00 do 20.00
– październik, marzec od 9.00 do 18.00
– od listopada do lutego od 9.00 do 16.00
Wstęp bezpłatny.

Operatorem Góry Zamkowej jest:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz
tel. 56 465 90 63
www.muzeum.grudziadz.pl

Lokalizacja na mapie: