Poznaj Grudziądz z przewodnikiem ‘2019

Zwiedzanie zajezdni tramwajowej oraz miasta z okien tramwaju, zwiedzanie zabytkowej mechanicznej oczyszczalni ścieków pod ulicą Skłodowskiej, specjalne oprowadzanie po wystawie poświęconej Kawalerii, spacer z przewodnikiem po obwarowaniach miejskich, a także zwiedzanie fortu Wielka Księża Góra – tych pięć imprez organizowanych jest w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w weekend 2-3 marca 2019 roku. Gorąco zachęcamy do udziału w tych imprezach. Na każdą należy się zarejestrować.

Zwiedzanie zabytkowej mechanicznej oczyszczalni ścieków

Dzięki Miejskim Wodociągom i Oczyszczalni 3 marca możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej mechanicznej oczyszczalni ścieków. Początki jej budowy sięgają 1906 roku. Przewodnik opowie o historii obiektu, przybliży fenomen działania sita Wurla-Rinscha. Na miejscu będzie można obejrzeć pamiątki, które pracownicy MWiO odnajdują przy pracach ziemnych m.in. fragmenty naczyń z restauracji hotelu Królewski Dwór bądź Kaiserautomat z ul. Starej.

Zwiedzanie odbywać się będzie w trzech grupach, każda po max 30 osób
– 11.00 ? 11.50 – zapisz się
– 12.00 ? 12.50 – zapisz się
– 13.00 ? 13.50 – zapisz się

Miejsce zbiórki: ul. Skłodowskiej 10

Zwiedzanie Grudziądza  z okien tramwaju połączone ze zwiedzaniem zabytkowej zajezdni tramwajowej

Dzięki uprzejmości Miejskiego Zakładu Komunikacji w dniu 3 marca o godz. 10.00 będzie można zwiedzić zabytkowy gmach zajezdni tramwajowej z 1912 roku, a po zwiedzaniu przejechać tramwajem Duewag GT8 całą długość sieci tramwajowej w Grudziądzu. Podczas przejażdżki przewodnik będzie opowiadał o zabytkach mijanych po drodze.

Zapisy na zwiedzanie zajezdni i przejażdżkę tramwajem

Zbiórka o godz. 10.00 przy ul. Dworcowej 47 (zajezdnia tramwajowa).

Zwiedzanie wystawy “Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 – 1939”

Wystawa prezentowana w Pałacu Opatek ? jednym z obiektów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. W salach na parterze zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej ? wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance. Na sali wystawowej na I piętrze, w gablotach wolnostojących, zaprezentowano oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a w gablotach wnękowych ? kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego. Wystawa prezentuje także ciekawą kolekcję archiwalnych nagrań.

Zapisy na zwiedzanie 2 marca o godz. 11.00
Zapisy na zwiedzanie 2 marca o godz. 12.00

Zbiórka w klasztorze benedyktynek (gmach główny) przy ul. Wodnej 3-5.

Szlakiem murów miasta – zwiedzanie obwarowań miejskich

Szlakiem murów miasta to spacer po starówce Grudziądza. Trasa: Góra Zamkowa przy studni, zejście do ulicy Podgórnej, Rybny Rynek – Brama Kwidzyńska, ulica Groblowa, fosa miejska i fragmenty murów, Brama Toruńska, Brama Wodna.

Czy wiesz że nie było kata w Grudziądzu, a zatem kto wykonywał wyroki śmierci? Ulica w średniowieczu była nie tylko szlakiem komunikacyjnym, każdy cech miał swoje obowiązki wobec obrony miasta. Zagadki i ciekawostki średniowiecznego miasta uczestnicy rozwiążą i poznają na trasie spaceru.

Zapisy na zwiedzanie 2 marca o godz. 10.00
Zapisy na zwiedzanie 3 marca o godz. 10.00

Zbiórka uczestników przy studni na Górze Zamkowej

Zwiedzanie fortu Wielka Księża Góra

Zwiedzanie indywidualne fortu Wielka Księża Góra wraz z Izbą Pamięci w dniu 2 marca w godzinach 11.00 – 14.00, bez zapisów.

Trasa zwiedzania wg mapki Fortu oraz strzałek na trasie. Zwiedzanie schronów piechoty, schronów amunicyjnych, koszarów oraz unikatu w postaci baterii pancernej haubic z wieżami pancernymi. Przejście tunelem podziemnym – poterną, zwiedzanie Izby Pamięci martyrologii Polaków w latach 1939 – 1945, pod koniec zwiedzania wystawa pojazdów militarnych. Długość trasy ok. 4 km.