ROK 2021 ROKIEM BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO W GRUDZIĄDZU

ROK 2021 ROKIEM BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO W GRUDZIĄDZU

Na sesji w dn. 27 stycznia Rada Miejska Grudziądza dla uczczenia pamięci i podkreślenia wyjątkowych zasług Bronisława Malinowskiego, wybitnego sportowca – lekkoatlety, Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza, w związku z przypadającą w 2021 roku 70. rocznicą jego urodzin, 40. rocznicę śmierci oraz 45. rocznicę zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, postanowiła ustanowić rok 2021 w Grudziądzu Rokiem Bronisława Malinowskiego.

Wielki sportowiec zapisał się w historii lekkoatletyki na zawsze, wartość sportowa jego rekordów do dziś jest nie do doścignięcia. W Roku Bronka Malinowskiego będziemy kultywować pamięć o tym zwykłym człowieku, który dokonywał rzeczy niezwykłych.

Olimpijczyk urodził się 4 czerwca 1951 r, gdyby żył skończyłby w tym roku 70 lat.

Bronisław Malinowski to mistrz (1980 – Moskwa) i wicemistrz (1976 – Montreal) olimpijski, zdobywca czwartego miejsca na igrzyskach w Monachium (1972 r.) w biegu na 3000 m z przeszkodami, dwukrotny mistrz Europy (1974 – Rzym i 1978 – Praga) na tym dystansie.

Ponadto m.in. 10-krotny mistrz Polski (cztery tytuły na 3000 metrów z przeszkodami, po trzy na 5000 metrów oraz w przełajach), w 1973 r. został halowym mistrzem kraju na 3000 metrów.

Zginął 27 września 1981 r. w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu.
Mieszkańcy miasta kochali go. Znali go jednak nie tylko ze światowych sportowych aren, ale także z ulic Grudziądza, lasu komunalnego czy terenów nadwiślańskich gdzie trenował przemierzając kolejne setki kilometrów w drodze na sportowy szczyt.

Od śmierci olimpijczyka minęło czterdzieści lat. Most, na którym zginął, stadion, na którym trenował, szkoła na osiedlu na którym mieszkał, ulica w centrum zyskały jego imię. Powstał pomnik jego pamięci.

Co roku rozgrywane są biegi uliczne jego imienia, organizowany jest Półmaraton Grudziądz ? Rulewo ?Śladami Bronka Malinowskiego?, a Muzeum im. dr. Wł. Łęgi w Grudziądzu szczyci się wystawą dokumentującą życie i karierę Bronisława Malinowskiego, a w szczególności złotym medalem olimpijskim przekazanym przez jego ojca.

W Grudziądzu nie mówi się: Bronisław Malinowski, mistrz olimpijski. Pomimo, że jest sportową ikoną miasta ciągle mówi się: Bronek. Nasz Bronek.