OBCHODY 101. ROCZNICY POWROTU GRUDZIĄDZA DO WOLNEJ POLSKI
23 STYCZNIA 2021
Uroczystości patriotyczne
9:45 złożenie wiązanki pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego (Plac Niepodległości)
10.00 msza św. intencji miasta Grudziądza w rocznicę przyłączenia do Macierzy (kościół pw. św. Mikołaja)
11.00 złożenie wiązanki pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego (Rynek)
Wydarzenia kulturalne
Grudziądzkie instytucje kultury zapraszają na obchody 101. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, wszystkie wydarzenia odbędą się online.
MUZEUM
www.facebook.com/Muzeum.Grudziadz
– Prelekcja Mariusza Żebrowskiego “Powrót Grudziądza do Macierzy – 101 lat w Niepodległej”
– Koncert on-line na żywo – godz. 17.00. “Piosenka Ci nie da zapomnieć” w wykonaniu: Maciej Gburczyk – gitara, Szymon Paczkowski – klarnet. Koncert największych przebojów przedwojennego kina i najsłynniejszych szlagierów tego okresu przeplatany prezentacją archiwalnych zdjęć i pocztówek przedstawiających grudziądzkie restauracje i kawiarnie, w których przy dźwiękach muzyki świętowano radość z odradzającej się państwowości.
CK TEATR
www.facebook.com/ckteatr
– Spektakl Teatru Starego w Krakowie: ?Noc listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego
w reżyserii Andrzeja Wajdy (1974). Dramat jest zapisem kilkunastu godzin Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
– Retransmisja koncertu przygotowanego przez I LO na deskach grudziądzkiego Teatru z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy.
– Retransmisja koncertu grudziądzkich chórów ? Fara 2020 r.
– Koncert z Filharmonii Szczecińskiej ?Magiczne lata 20. i 30. XX w. W muzyczny świat, eleganckich dam i szarmanckich gentelmanów przeniosą nas utwory takie jak ?Sex appeal”, ?Na pierwszy znak”, ?Umówiłem się z nią na dziewiątą”, czy ?Już nie zapomnisz mnie”.
BIBLIOTEKA
www.biblioteka.grudziadz.pl
www.facebook.com/BibliotekaMiejskaGrudziadz
– Prezentacja ?Grudziądz 1920?, zawierająca m.in. : fotografie z wydarzeń w mieście, sylwetki ważnych postaci historycznych oraz doniesienia prasowe pochodzące ze zbiorów własnych oraz źródeł cyfrowych.
– Film edukacyjny dla dzieci ?Wolność w kolorze błękitu?
– Praca plastyczna dla dzieci ?Czapka żołnierza Błękitnej Armii?